Aktualne z Ceskych korenu - brezen - male kulturni zpravodajstvi

Via Lennart Bengtsson 

Date: Fri, 11 Mar 2016 23:44:18 +0100

 - male kulturni zpravodajstvi
From: m.fialkova@centrum.cz


Vazeni a mili,

predjarni cas nam opet pokrocil. V minulem zpravodajstvi slo spise o vecne informace z Ceskych korenu. Jeho soucasti byla i priloha, kterou mnozi ctenari zrejme prehledli, a proto jsme ji nyni umistili primo na web naseho projektu. Chcete vedet, co delaji osobnosti Ceskych korenu dnes?
Velmi radi dostavame nove zpravy od osobností, ktere jsme zachytili v nasich dokumentech postupne od roku 2009 - Ceske koreny ve Svedsku, 2011 - ve Svycarsku, az do zatim posledniho filmu z roku 2013 - Ceske koreny ve Vidni  http://www.ceskekoreny.cz/aktuality/spolecne/spolecne_tz11.pdf
 
A co delame my v Praze? Poslouchame, cteme a badame nad spojenim dvou slavnych Videnanu: Mozart a Salieri? Nedavno se k nam zamerila pozornost celeho kulturniho sveta. Podivejte se do prilohy tohoto mailu, kde najdete muj clanek o objevu svetoveho vyznamu - o skladbe, jejimiz spoluautory jsou tito vidensti skladatele - domneli rivalove. K clanku jsou pripojene fotografie, ale i odkaz, ze ktereho si muzete pustit i hudebni zaznam objevene skladby.

Nasleduje jiz tradicne vyber z kulturniho deni v Praze - muzete listovat v PDF Listech Prahy 1, tak jak vychazeji v papirove podobe:
Clanek na titulni strance o Mozartovskem objevu je ale kratsi nez ten v priloze, a ovsem - bez te hudebni ukazky. Tu do tistenych novin bohuzel vlozit nelze:-).
http://www.listyprahy1.cz/archiv/2016/LP1_2016_03.pdf

Do hudebniho zpravodajstvi z Prahy jeste patri informace o nedavnem udeleni cestneho doktoratu prazske Akademie muzickych umeni univerzity Karlovy Jirimu Belohlavkovi. Tento vynikajicí dirigent, letos 70lety, nedlouho po slavnostnim narozeninovem koncerte v Praze, kde je sefdirignetem Ceske filharmonie, odejel se svym orchestrem na velke turne po Evrope. Mela jsem moznost navstivit jeho koncert s CF v unoru, s impresionisticky ladenym programem (Ravel, Debussy), a byl to jeden z mych nejintenzivnějsich hudebnich zazitku poslednich let. Mate-li prilezitost jit si poslechnout Ceskou filharmonii, kterou po delsim rozkolisanem obdobi, castem stridani reditelu i sefdirigentu, prevzal Jiri Belohlavek pred par lety a znovu dostal do bajecne formy, udelejte to. 

A jeste jednou ceska hudba, ktera kdysi ovlivnila celou kulturni Evropu. Skladatel Jiri Antonin Benda (1722 - 1795) odesel v mladem veku z Cech jako mnozi jini do sveta, do Nemecka. Kvuli nabozenskemu vyznani a snad i tak trochu za lepsim. Stal se evropsky uznavanym komponistou a jeho skladby obdivoval i sam Mozart. Mozna jsme na Bendu trochu zapomneli - ale kdo jeho hudbu nekdy slysel, uz nikdy nezapomene. Tak se dotyka lidskych srdci svou vasnivosti a dramaticnosti. A dotkla se i srdce nejuznavanejsi madarske cembalistky Borbaly Dobozy, ktera ma "silnou slabost" pro ceskou hudbu a J. A. Bendu zvlaste. V Madarsku jeho skladby nejen hraje a vyucuje sve studenty, ale dokonce o Bendovi napsala knihu. A nejen to - ta kniha v Madarsku vysla - predstavte si, i v cestine! Borbala Dobozy tak doplnila chybejici clanek v literature o tomto skladateli, protoze ani u nas v Cesku o nem doposud tak obsahle dilo nevzniklo. Diky ji za to.
V priloze najdete clanek s fotkami z besedy, ktera se uskutecnila pri slavnostnim privitani ceske verze knihy v Praze.

A nakonec jedna otazka pro Vas, kdo zijete v USA, ktera take patri pod pojem "Ceske koreny".
Hledame kontakt na byvalou diskarku, olympionicku, pani Olgu Fikotovou. Nasel by ji rad syn jeji kamaradky z mladi, ktery zije v Kanade. Neco zajimaveho po sve mamince by ji rad predal. Obratil se na nas s prosbou o pomoc. Najde se?

Za Ceske koreny preje zajimave pocteni
15. 3. zveme na koncert Jaroslava Šonského a Gesine Tiefuhr
Velký sál Českobratrské církve, Soukenická 15, Praha 1 - od 19.00
Program: duo housle a klavír - Brahms, Dvořák, Ravel, Nedbal
Vstupné dobrovolné - možnost rezervace místa na tomto e-mailu

--